Mi vagyunk az ön üvegesei!
 Csak egyszer kell jól megcsinálni!
 Üveges, aki házhoz megy!

Az üvegekről

Üvegek története és tulajdonságaik.

Az üveg Magyarországon:

 Magyarországon az üvegkészítés legrégibb emlékei 14. századiak. Az Anjou királyok velencei hadjáratai nyomán jöttek olasz mesterek Magyarországra, s alapítottak üveghutákat. Nagy Lajos és Mátyás király udvarában velencei üvegtárgyakat használtak. A hazai üvegkészítésre a 18. századig az olasz, a 19. századtól pedig a cseh hatás nyomta rá bélyegét. Az üveghuták jó része a Felvidéken települt meg, ahol az erdő, mint az alapanyag (hamuzsír) és tüzelőanyag forrása egyaránt rendelkezésre állt. Az üveges tótok még az 1900-as évek elején is járták e huták termékeivel az országot. A régi Magyarország üvegiparáról a 18. századtól maradtak nyomok. Nagy felvidéki uradalmak cseh munkások alkalmazásával alapítottak üveghutákat, gyárakat elsősorban a fa értékesítése céljából. Ezek azonban nem tudtak versenyezni a külföldi üvegiparral már azért sem, mert a vasúthálózat fejlődése eredményeként tömegessé vált az üvegáru behozatala. Figyelemre méltó viszont, hogy Pesten már 1792-ben működött tükörüveg gyár. Egy 1881-es, a hazai iparfejlődést támogató törvény adott ismét lendületet a Siemenskemencékre alapozott üveggyártásnak. A felvidéki területek elcsatolását követően Borsod és Veszprém megyében indult el újra a hazai üveggyártás.

Fizikai tulajdonságok:.

 Az üveg kemény, rideg, nagy sőrőségő (kb. 2,5g/cm3, legnagyobb az ólomüvegé 6,3g/cm3), kis szilárdságú anyag (könnyen törik). Jó hı- és elektromos szigetelı. Hıtágulása függ az összetételétıl, kis hıtágulású a kvarcüveg, nagy hıtágulással rendelkezik pl. a nátronüveg. Fényáteresztı képessége jó, ezért alkalmas ablaküvegnek, fényforrások (égık, lámpák, fénycsövek) burájának készítésére. 

 Kémiai tulajdonságok. 

Az üveg vegyi ellenálló képessége jó, csak a hidrogén-fluorid (HF) és a forró, tömény lúg (NaOH, KOH) oldja, mivel az üveg savas kémhatású.

Az üveg fajtái

Nátronüveg (közönséges vagy normál ablaküveg). Alapanyaga a kvarc mellett a szóda és a mészkı. Nagy mennyiségben készítenek belıle olcsó üvegárut, pl. poharakat, palackokat, ablaküveget, konzerves üveget stb.

Káliüveg (kristályüveg vagy csehüveg). Alapanyaga a kvarc, a hamuzsír és a mészkı. Optikai tulajdonságai jók, fényét csiszolással növelik. Hıálló, ezért laboratóriumi üvegeszközöket, dísztárgyakat, értékesebb háztartási eszközöket (pl. poharakat stb.) készítenek belıle.

Ólomüveg gondosan, nagy tisztaságban elıállított üvegfajta. Sőrősége nagy. Könnyen csiszolható. Csillogó, nagy fénytöréső, összekoccintva kellemesen csengı hangot ad. Csiszolt és csiszolatlan dísztárgyakat, poharakat, tálakat, tálcákat stb. készítenek belıle. Csiszolt változata az értékesebb és drágább. Optikai lencséket gyártására is használják.

Hıállóüveg hıtágulása kicsi. Jó hıállóságát a bór- és az alumínium-oxid tartalomtól nyeri. Háztartási üvegárut (pl. kávés-, teáskészletet), laboratóriumi eszközöket (pl. lombik, kémcsı, fızıpohár stb.) világítástechnikai cikkeket (pl. izzókat, fénycsöveket stb.) készítenek belıle.

Tej- és opálüveg gyártásánál homályosító anyagokat adagolnak az üvegolvadékhoz. Így az üveg matt, nem átlátszó, bizonyos mértékig hıálló lesz. Fehér változata a tejüveg. Kvarcüveget tiszta szilícium-dioxidból állítanak elı. Vegyszerállósága, hıállósága igen jó, kitőnıen viseli a hımérséklet-változást. Például készülnek kvarcüvegbıl laboratóriumi eszközök, kisülı csövek , stb.